Про апендикс та пробіотики

21.01.2021

Що таке апендикс та апендицит?

Апендиксом в медицині називають червоподібний відросток сліпої кишки, який відходить від її нижнього кінця і закритий з іншого. А звичним словом апендицит називається запалення апендикса.

Довгий час не знали, навіщо потрібен апендикс. Наприклад, Леонардо да Вінчі вважав, що він захищає кишечник від розриву в разі великого скупчення газів. А родоначальник імунології та пробіотикотерапії Ілля Мечников стверджував, що це рудимент - відмираючий орган, який в процесі еволюції втратив свою первісну функцію. Ще в кінці минулого століття в Америці дітям грудного віку проводили планове видалення апендикса, як непотрібного органу. Але надалі виявили, що у дітей, які зазнали такої операції, погіршувалося засвоєння материнського молока. Вони відставали від своїх однолітків в розумовому і фізичному розвитку і були більше схильні до інфекційних захворювань. Лікарі дійшли висновку, що апендикс потрібен.

Медична наука показала, що людина зі здоровим червоподібним відростком краще переносить хвороби, радіоактивне опромінення і фізичні навантаження. Під слизовою оболонкою, що вкриває апендикс, виявили велику кількість лімфоїдної тканини, з якої складаються всі органи імунної системи. Це довело, що апендикс є необхідним елементом нашого захисту, і видаляти його без необхідності значить піддавати імунну систему підвищеному ризику.

Апендикс та пробіотики

Зовсім недавно вчені з університету Дьюка (США), встановили, що в апендиксі розмножуються корисні для людини симбіотичні мікроорганізми. Роль апендикса полягає в тому, щоб допомогти травній системі працювати в нормальному режимі, відтворюючи в разі потреби нові мікроорганізми. Особливо це було важливо в стародавні часи, коли після серйозних інфекцій він допомагав відновлювати мікрофлору кишечника. В наші дні вживання пробіотичних препаратів, особливо мультиштамових пробіотиків групи Симбітер, допомагають апендиксу у виконанні цієї функції. Корисно також включати в раціон харчування пребіотики, особливо рослинну клітковину (хліб грубого помелу, каші - гречану, перлову, фрукти, - яблука, сливи, чорнослив, овочі - моркву, буряк, зелену цибулю, капусту, які сприяють зростанню пробіотичних бактерій. Пробіотичні бактерії пригнічують розвиток гнильної мікрофлори, яка сприяє розвиткові коліту і апендициту.

Важливо!

Апендикс продовжують вивчати і в наші дні. І ми, напевно, дізнаємося і про інші його важливі функції. Тому видаляти апендикс без вагомої причини не треба. Але у разі виникнення симптомів гострого апендициту (запалення апендикса) потрібно негайно звернутися до лікаря і видалити апендикс, бо зволікання може призвести до ускладнень і навіть смерті.