Пробіотики для профілактики та лікування кандидозу

24.12.2020

Що таке кандидоз?

Сьогодні людство переживає епідемію так званих опортуністичних інфекцій, тобто захворювань, що викликаються умовно-патогенними мікроорганізмами, які в нормальних умовах мирно співіснують з організмом людини, не завдаючи йому ніякої шкоди. Серед таких захворювань одне з провідних місць належить грибковим інфекціям (мікозам), особливо кандидозу, що викликається дріжджоподібними грибами роду Candida. Мікроскопічні гриби цього роду можуть вражати будь-які слизові оболонки і шкіру людей всіх вікових груп. Найбільш поширеним видом цього роду є Candida albicans, який часто зустрічається в ротовій порожнині, шлунково-кишковому тракті і вагінальній системі здорових індивідуумів, але може набути патогенних властивостей у разі порушенні балансу між грибком і механізмами захисту людини, що призводить до розвитку кандидозу.

Причини розвитку кандидозної інфекції

В останні роки збудники кандидозу стають все більш агресивними і надають приголомшуючий вплив на здоров'я людини, щорічно заражаючи мільярди людей і вбиваючи до 1,5 мільйона чоловік у всьому світі. Слід враховувати, що в розвитку кандидозної інфекції вирішальну роль грають не стільки потенційні хвороботворні чинники грибів, скільки активність природних захисних механізмів організму людини, серед яких найбільш важливими є імунна система і симбіотична мікрофлора (мікробіом). Тому основною причиною спостережуваного останніми роками зростання кандидозних уражень є збільшення впливу на організм людини факторів, що викликають порушення цих захисних механізмів. Зокрема, терапія сильнодіючими медикаментозними засобами, наприклад антибактеріальними препаратами та глюкокортикостероїдами, цукровий діабет, СНІД та інші важкі виснажливі захворювання, раціон з високим вмістом рафінованих вуглеводів, шкідливі звички, стрес - це найбільш серйозні фактори ризику розвитку важких форм кандидозу.

Роль мікробіома в захисті від кандидозу

В останні роки вчені все частіше фокусують свою увагу на винятковій важливості мікробіома в підтримці імунітету людини і захисту від ряду захворювань, включаючи кандидоз. Дослідження показують, що переважна кількість випадків кандидозу асоційовані з серйозними порушеннями мікробіома. Особливо велика роль у поширенні грибкових інфекцій нераціональної терапії антибіотиками, яка призводить до придушення фізіологічних бактерій, які є головними конкурентами грибів в організмі людини. Вони перешкоджають прикріпленню грибів Candida до рецепторів на слизовій оболонці, конкурують з ними за джерела харчування, блокують проникнення дріжджів через слизовий бар'єр і пригнічують їх зростання за рахунок синтезу протигрибкових сполук, а також підсилюють протигрибкові імунні відповіді організму. Багато антибіотиків мають імуносупресивну дію, у зв'язку з чим імунна система отримує удар з двох сторін: за рахунок втрати бактерій, що підтримують її тонус і внаслідок прямої гнітючої дії на імунну відповідь. Цікаво, що деякі антибіотики можуть використовуватися кандидами як джерела живлення і за рахунок цього додатково стимулювати їх зростання.

При нормальному стані мікробіома повноцінно функціонує імунна система, реалізується весь спектр захисних функцій фізіологічних мікроорганізмів, і у грибів практично немає шансів для збільшення своїх популяцій і прояви хвороботворних властивостей. Небезпека розвитку грибкових інфекцій різко зростає під час патологічної зміни складу і функцій мікробіома - дисбіозі, який призводить до суттєвих імунних порушень. В умовах дисбіозу, гриби роду Candida, не зустрічаючи опору з боку імунної системи і доброчинних бактерій, можуть значно збільшувати свою присутність в організмі і вражати будь-які ділянки шкіри, а також слизові оболонки ротової порожнини, стравоходу, шлунково-кишкового тракту, сечостатевої системи. Вони небезпечні в плані розвитку алергічних реакцій, зокрема бронхіальної астми, атопічного дерматиту, кропив'янки.

Небезпека вагінального кандидозу (молочниці) для вагітних жінок

Багато жінок, особливо після прийому широкоспекторних антибіотиків, зустрічалися з проявами вагінального кандидозу (молочницею). Кандидозом нерідко страждають вагітні жінки, що, зокрема, обумовлено перебудовою під час вагітності імунної системи, робота якої в цей період фізіологічно ослаблена з метою попередження відторгнення плоду. Кандидоз у вагітних пов'язаний не тільки з небезпекою ускладнення вагітності, але і з високим ризиком інфікування дитини. Так, встановлено, що у 98% інфікованих дітей на 5-6-й день життя розвивається кандидоз, який особливо небезпечний для недоношених дітей, оскільки може викликати сепсис з несприятливим результатом.

Кандидоз ротової порожнини та інші форми кандидозу

Дуже поширений, особливо у маленьких дітей, літніх людей та осіб з імунними порушеннями, кандидоз ротової порожнини, який часто супроводжується сильним запаленням, що створює істотний дискомфорт і значно знижує якість життя. В умовах серйозного порушення мікробіома можуть розвиватися такі загрожуючі життю форми кандидозу, як сепсис, ураження печінки, жовчного міхура, підшлункової залози та інших внутрішніх органів. Смертність, асоційована з кандидозним сепсисом, досягає 70%.

Незважаючи на успіхи фармацевтичної галузі, асортимент і ефективність протигрибкових препаратів, недостатня для вирішення проблеми з кандидозами. Крім того, патогенні грибки дуже швидко набувають резистентності до цих препаратів, а їх висока токсичність обмежує широке застосування в клініці. Зокрема, одним із наслідків широкого застосування протигрибкових препаратів стала поява так званих «супергрибків» (аналогічно супербактеріі, що з'явилися у результаті хаотичного застосування антибіотиків). Так, в 2009 році в Японії виявлено новий вид збудників кандидозу Candida auris, який стійкий до всіх відомих протигрибкових препаратів і викликає багато смертей у ослаблених пацієнтів. Викликає тривогу той факт, що цей небезпечний збудник впевнено поширюється усім світом і сьогодні вже зареєстровані сотні підтверджених випадків зараження.

Пробіотики проти кандидозу

Через велику поширеність кандидозів і їх зростаючу резистентність до лікування, вивчаються альтернативні терапевтичні підходи, одним з яких є створення і використання пробіотиків, що володіють протигрибковою активністю. Механізми боротьби пробіотичних бактерій з грибами можуть бути різними. Головною властивістю пробіотиків, безперечно, є відновлення ними природного здорового мікробіома, здатного попередити надмірне зростання грибів. Пробіотики можуть пригнічувати патогенні гриби за допомогою конкуренції за джерела харчування і продукування біологічно-активних сполук, що перешкоджають зростанню кандид і їх закріпленню на слизових оболонках (кислот, бактеріоцинів, поверхнево-активних речовин, перекису водню та інших інгібіторів). Ці властивості пробіотиків дуже важливі, оскільки перешкоджають формуванню кандидозних біоплівок, які зазвичай дають початок найбільш небезпечним грибковим ураженням, стійким до терапії. Крім того, пробіотики через перебудову профілю цитокінів можуть стимулювати імунну систему в напрямку посилення протигрибкової імунної відповіді і надавати протизапальні властивості.

Які пробіотики обрати при кандидозі?

Разом з тим, слід враховувати, що протигрибкові властивості притаманні небагатьом пробіотикам і їх вибір для лікування хворих на кандидоз повинен проводитися дуже уважно, щоб ще більше не нашкодити здоров'ю хворих. Так, відомо чимало невдалих спроб лікування хворих кандидозами, особливо жінок з вагінальними кандидозами, за допомогою пробіотиків. Це пов'язано з тим, що деякі штами лактобацил, які використовують в складі цих пробіотиків, не пригнічують, а, навпаки, стимулюють зростання дріжджоподібних грибів, формуючи з ними асоціативні культури. Тому для успішного лікування мікозів потрібне використання спеціалізованих пробіотиків, що володіють протигрибковими властивостями. Причому краще вибирати пробіотики, в яких присутні високі концентрації життєздатних клітин і метаболітів штамів біфідобактерій і пропіоновокислих бактерій з доведеними протигрибковими властивостями. Такі штами, зокрема, використовуються в складі мультипробіотиків групи «Симбітер®». Комплекс висококонцентрованої біомаси активних клітин особливих штамів біфідобактерій, пропіоновокислих бактерій і їх метаболітів має виражену протимікробну, протизапальну, регенеруючу, імуномодулюючу дію, як під час прийому препарату всередину, так і при місцевому застосуванні. Серія мультипробіотиків «Симбітер®» включає препарати з прополісом ( «Апібакт®» і «Симбітер® форте з прополісом»), які відрізняються підвищеною протигрибковою ефективністю за рахунок синергізму функцій пробіотичних бактерій і прополісу, який володіє не тільки переконливо доведеною протигрибковою активністю, але також ранозагоювальними, антиоксидантними, болезаспокійливими, противірусними та імуностимулюючими властивостями.

Широкоспекторні мультипробіотики можуть стати додатковим важливим інструментом в лікуванні хворих на кандидози. Введення їх в комплексну схему лікування хворих дозволить зменшити медикаментозне навантаження на організм, підвищити ефективність лікування і знизити частоту рецидивів. Використовувати мультипробіотики слід не тільки з метою лікування кандидозів, але, перш за все, для їх попередження. Це має виняткове значення у разі необхідності прийому антибіотиків, гормональних препаратів та інших сильнодіючих медикаментозних засобів, які неминуче пошкоджують мікробіом, що призводить до імунних порушень. Мультипробіотики з метою профілактики подібних порушень і підтримки механізмів імунного захисту повинні використовуватися всіма категоріями населення так само активно, як застосування вітамінних і мінеральних комплексів, адаптогенів, так званих «Суперфудів» та інших профілактичних засобів, користь яких часто занадто перебільшується. Крім протигрибкової активності, здатності ефективно відновлювати мікробіом, регулювати імунні механізми і позитивно впливати на метаболізм, мультипробіотики є відмінним джерелом вітамінів, антиоксидантів і мінералів, що раціонально доповнює арсенал їх властивостей, важливих для зміцнення здоров'я.

Прекрасним доповненням до мультипробіотиків є ентеросорбент нового покоління «Симбіогель® з прополісом». Комплексне використання цих препаратів підвищує ефективність лікування за рахунок ефективного очищення травного тракту від токсичних сполук, що накопичуються патогенними грибами, і оптимізації умов для більш повної реалізації оздоровчого потенціалу мультипробіотиків.

Єдиним протипоказанням для використання мультипробіотиків і ентеросорбентів з прополісом є алергія на продукти бджільництва, що спостерігається менш ніж в 0,001% випадків. У таких ситуаціях препаратами вибору є мультипробіотики «Симбітер®-М», «Симбітер® форте-М» і «Симбітер® форте омега» в комплексі з ентеросорбентом «Симбіогель® омега».

Подбайте про свій мікробіом, а він подбає про ваше здоров'я!