Вплив мікробіома на здоров'я дитини

21.10.2021

Народження і перші тижні життя (неонатальний період) - це унікальний етап розвитку дитячого організму, коли формуються основи здоров'я людини. Цей короткий відрізок часу є найбільш відповідальним етапом життя, коли відбувається пристосування всіх життєво важливих органів і систем до позаутробного існування. У неонатальному періоді відбувається активне «дозрівання» імунної, нервової, ендокринної та травної систем, здійснюється програмування здоров'я людини на все життя. Сьогодні отримані незаперечні докази, що у всіх цих процесах критично важливу роль відіграє мікробіом, що представляє собою сукупність трильйонів життєздатних клітин бактерій, архей, вірусів, найпростіших і грибів, що населяють шкіру і слизові оболонки тіла людини. Мікробіом, що містить приблизно в 150 разів більше генів, ніж їх виявлено в усьому людському геномі, є вагомим органом, задіяним в багатьох життєзабезпечуючих процесах.
Зокрема, мікробіом грає істотну роль в засвоєнні поживних речовин і мінералів, синтезі ферментів, вітамінів, амінокислот, коротколанцюжкових жирних кислот та інших цінних сполук, необхідних для забезпечення безперебійної повсякденної роботи організму. Метаболіти мікробних симбіонтів забезпечують енергією епітеліальні клітини, підвищують цілісність кишкового бар'єру, відповідають за імуномодуляцію і захист від патогенів, беруть участь в діяльності всіх органів і систем людини, включаючи мозок. Особлива значимість формування здорового мікробіома в ранньому дитинстві полягає в тому, що він сприяє вдосконаленню захисних механізмів, які перешкоджають виникненню багатьох хвороб як в дитинстві, так і в дорослому віці. Це пояснює підвищену увагу вчених до вивчення мікробіома людини і використання отриманих знань для поліпшення його здоров'я.
Інтерес до ролі мікробіома у формуванні та підтримці здоров'я дитини в значній мірі обумовлений результатами численних сучасних досліджень, які розкрили вплив благотворних бактерій на захист організму дітей від розвитку широкого діапазону захворювань. Як відомо, імунна система новонароджених знаходиться в стані відносної незрілості, наслідком чого є висока сприйнятливість до інфекційних і запальних захворювань. У той же час, заселення травного тракту немовляти «правильною» мікрофлорою, одержаною від матері, сприяє адекватній імунній регуляції і обмежує розвиток запальних процесів. Дійсно, раннє формування мікробіома збігається з періодом, коли імунна система швидко розвивається і найбільш сприйнятлива до порушень в мікробному оточенні.
Доведено, що оптимальне формування мікробіома в перші тижні життя є найбільш надійним бар'єром, що перешкоджає розвитку в подальшому житті серцево-судинних, метаболічних, аутоімунних, запальних, онкологічних хвороб, патології травної, ендокринної, центральної нервової системи та інших серйозних захворювань. Наприклад, згідно з даними, отриманими нещодавно дослідницькими групами європейських і американських вчених, оптимально сформований в ранньому дитинстві мікробіом служить надійним захистом від таких аутоімунних хвороб як цукровий діабет 1 типу, ревматоїдний артрит, запальні хвороби кишечника і астма. Від стану мікробіома також залежить метаболічне здоров'я дитини. Наприклад, порушений в ранньому дитинстві мікробіом може сприяти розвитку в наступні роки ожиріння, гепатозу, діабету 2 типу, гіперхолестеринемії, гіпертонії та інших форм патології.
Сьогодні добре відомо, що характер розвитку мікробіома дитини в найбільшій мірі залежить від стану мікробної системи матері. Починаючи з моменту народження, травний тракт новонародженого стає найбільш легко доступним для колонізації мікрофлорою генітального тракту і кишечника матері. За багатьма даними, материнські штами починають заселення кишечника немовляти ще до його народження. Наявність специфічного мікробіома плаценти, на думку фахівців, прогнозує нормальний розвиток імунітету після народження дитини. Тому симбіотична мікрофлора матері, яка населяє її родові шляхи, шкіру, травний тракт, молочні залози, є ключовим чинником, що сприяє формуванню оптимального складу мікробіома дитини і розвитку адекватних імунних механізмів. Добре встановлено, що діти, народжені шляхом кесаревого розтину і позбавлені надходження в біотопи вагінальної і кишкової мікрофлори матері, відрізняються більш тривалим і хворобливим конструюванням біоценозів, частіше піддаються колонізації госпітальними штамами, розвитку дисбіозів і інфекційних захворювань.
Від неповноцінності мікробіома страждають також діти, які не одержують грудного молока і вигодовуються його штучними замінниками. Встановлено, що в разі грудного вигодовування дитини, 25% його кишкових бактерій надходить з грудного молока. Важливо, що крім корисних бактерій грудне молоко містить такі цінні сполуки як олігосахариди специфічного складу, що є потужними регуляторами складу мікробіома, сприяючи зростанню таких доброчинних бактерій як біфідобактерії і лактобацили. Таким чином, здоров'я матері і сприятливий склад її мікробіома грає ключову роль в забезпеченні мікробіомного здоров'я її дитини з перших днів життя. Зокрема, лікування матері медикаментозними препаратами, особливо антибіотиками, може призводити до серйозних порушень мікробіома і імунітету дитини. Тому збереження здорового мікробіома у жінок під час планування вагітності, в період виношування вагітності і під час грудного вигодовування є надзвичайно важливим для формування у дитини здорового мікробіома і адекватної імунної відповіді.
В цілому, формування мікробіома у здорової дитини триває кілька років і тільки до віку 3-5 років мікробіом дитини стабілізується і нагадує за своїми структурними та функціональними властивостями мікробіом дорослих. Весь період стабілізації мікробіома вимагає підвищеної уваги, оскільки він дуже легко пошкоджується і призводить до розвитку дисбіозів, що сприяють постійним розладам здоров'я, включаючи підвищений ризик довічних імунологічних розладів, часту захворюваність на інфекційні захворювання, схильність розвитку гострих хронічних запалень і метаболічних порушень. Дисбіоз також може викликати в подальшому житті запальну хворобу кишечника, синдром подразненої товстої кишки, хронічне захворювання нирок, атеросклероз, ожиріння, алергію, астму, гіпертонію, коронарну хворобу серця і серцеву недостатність.
Тому діти з групи ризику (недоношені, ті, які вигодовуються замінниками грудного молока, народжені шляхом кесаревого розтину та ін.) вимагають додаткових заходів, що сприяють оптимізації складу мікробіома. Оптимізація формування мікробіома дуже корисна також для практично здорових немовлят, оскільки мікробний фон пологових відділень не позбавлений потенційно патогенних мікробів, багато з яких стійкі до медикаментозної терапії, що є дуже несприятливим для мікробіома дітей, який знаходиться в стадії формування. Оскільки на початку життя відбуваються активні процеси формування у дитини мікробіома і імунної системи, від успішності яких залежить здоров'я дитини, її фізичний і психічний розвиток в подальшому, підтримання мікробіомного статусу немовляти має величезне значення.
Для оптимізації становлення здорового мікробіома в ранньому дитячому віці використовують пробіотики. Незважаючи на величезний асортимент пробіотиків, необхідно звертати увагу на їх склад і переконливу доказову базу, яка свідчить про їх ефективність та безпечність для організму дитини. При правильному виборі пробіотики, він буде забезпечувати постійне надходження в травний тракт малюка доброзичливих бактерій, що буде створювати сприятливі умови для зростання і закріплення отриманої від матері корисної мікрофлори і перешкоджати розростанню популяцій шкідливих мікроорганізмів і їх впровадженню до складу мікробіома.
Зокрема, українські неонатологи успішно використовують у своїй практиці дитячу формулу мультипробіотиків «Симбітер® ацидофільний». Багаторічна практика використання мультипробіотиків показала його хорошу переносимість та безпеку під час використання навіть у глибоко недоношених дітей.
За даними фахівців пробіотична профілактика «Симбітером ацидофільним» з перших днів життя сприяє формуванню у дітей здорового мікробіома, нормальному дозріванню імунітету, усуненню функціональних розладів шлунково-кишкового тракту, зниженню частоти захворюваності на гострі інфекційні захворювання шлунково-кишкового і респіраторного тракту, алергічні захворювання і більш рідкісної необхідності лікування в умовах стаціонару. Тривалі спостереження педіатрів за подальшим розвитком дітей показали, що після використання профілактичних курсів мультипробіотиків «Симбітер®» діти рідше страждають на рецидивні бронхіти, гнійні менінгіти, лакунарну ангіну, пневмонію, алергію, ревматичні артрити та інші захворювання, пов'язані з імунними порушеннями.
Оскільки доведено вплив мікробіома на ефективність вакцинації, використання мультипробіотиків дозволить поліпшити відповідь організму дитини на планові щеплення, мінімізувати можливі побічні реакції на імунізацію і підтримати імунітет в цілому.
Таким чином, мікробіом є дуже важливим органом людини, нормальне формування якого у дітей сприяє розвитку повноцінної імунної системи і, в цілому, забезпечує фізичне і психічне здоров'я дитини. Великий досвід успішного застосування мультипробіотиків групи «Симбітер®» в неонатології та педіатрії показав, що їх профілактичне застосування сприяє поліпшенню здоров'я дітей за рахунок попередження розвитку порушень мікробіомного характеру і багатьох інших патологічних процесів, асоційованих з ними.